сряда, 6 януари 2010 г.

Северната полярна област е "върху тънък лед"



      Есенните температури в Арктика са рекордни, Северният ледовит океан се затопля и солеността му спада заради топенето на ледовете, а броят на елените намалява, съобщи Асошиейтед прес.

      "Очевидно всички райони на планетата са свързани. Така че случващото се в Арктика има значение за останалия свят", каза Джаки Рихтер-Менге от Института за изследване на студените райони при обявяването на третия годишен доклад за състоянието на Арктика.

      Докладът е съставен от 46 учени от 10 държави. Той разглежда много условия в Северната полярна област. Районът отдавна се сочи като един от първите, където се проява ефектът от глобалното затопляне. "Промените в Арктика показват ефекта на доминото от разнородни сили по-ясно, отколкото в други райони", каза океанографът Джеймс Овърланд.

      "Това е чувствителна система и често отразява промени сравнително бързо и драматично". Есенната температура на въздуха в Северната полярна област тази година е с рекордните 5 градуса по Целзий над нормалното. Най-топлата година в района, откакто се води статистика, си остава 2007. Тазгодишното топене на ледовете обаче отстъпва само на миналата година.
      Покачващите се температури топят леда, а това от своя страна води до по-голямо затопляне на океана от слънчевите лъчи. Затоплянето се отразява и върху животните на сушата и във водата. На сушата тенденцията към затопляне увеличава зеленината и храстите настъпват насевер към области, до неотдавна покрити от вечен сняг.
      Макар и покачването на температурата да продължава, темповете през този век са по-малки, отколкото през 90-те години на миналия век заради естественото разнообразие и редуването на природните цикли на затопляне и охлаждане. Сега заради по-хладния цикъл в някои райони покачването на температурите се забавя.
      Специалистите очакват обаче то пак да се ускори с настъпването на следващия по-топъл цикъл. Северният ледовит океан продължава да се затопля и да става по-сладък. Нивото му се покачва с 0,254 см на година. В Гренландия ледената покривка е намаляла със 101 кубични километра. Данните за морските животни са оскъдни.
      Тенденциите обаче изглеждат смесени. Повечето животни се адаптират към новите условия. Белите мечки обаче в някои райони са малко. Нарастват популациите на дивите гъски, защото се увеличава хабитатът им.
 

      Учени от университета на Единбург ще изследват уязвима част от Антарктическия леден шелф за признаци на пропукване, което в следващите години може да предизвика покачване на океанското ниво, предаде Ройтерс.
      Специалистите ще пробият дупки и ще изследват с радари шелфа Ларсен С на Антарктическия полуостров.
      През 1995 г. се отчупи парче от Антарктическия леден шелф, известно като Ларсен А. През 2002 г. се откъсна и шелфът Ларсен В. Останалата част, известна като Ларсен С, е с размерите на Шотландия.
      Целта на учените е да проверят какъв ще бъде ефектът от срутването на крехкия Антарктически леден шелф върху нивото на Световния океан.
      Според авторите на изследването има вероятност шелфът Ларсен С да се срути през следващите десетилетия.
       Специалистите ще потърсят и причините за откъсването на Ларсен А и Ларсен В.
      Отчупването на ледените шелфове не оказва директно влияние върху повишаването на океанското ниво, защото те вече се носят във водата.
      Проблемът обаче е, че вътрешните ледници започват да се плъзгат по-бързо във водата, като по този начин допринасят за покачването на нивото й. БТА

Няма коментари:

Публикуване на коментар