сряда, 6 януари 2010 г.

Учени разработват хард диск без магнитна глава



      В съвременните твърди дискове данните се записват с помощта на миниатюрни глави, представляващи обикновена бобина с метална сърцевина. На нея се подава електрически ток, който създава магнитно поле и по този начин се променя посоката на намагнитеност на домените – елементарни участъци от повърхността на пластината. Така се формират нули и единици. Японските учени са предложили да се промени конструкцията на главата, в частност да се премахне магнитът.
      За целта пластината на хард диска трябва да е направена от диелектрик с два типа носители на зарядите – електрони и дупки. Плътността на електроните и дупките може да се променя с помощта на електрическо поле, създавано от разположен в близост електрод. С помощта на подобна конструкция учените са успели да завъртят молекулите на диелектрика на 10 градуса. Ако те успеят да подобрят технологията до толкова, че да завъртят молекулите на 180 градуса, тогава тя може да бъде използвана в носителите на информация.
      Предполага се, че твърдите дискове с електрически глави могат да бъдат по-компактни, да работят по-бързо и в същото време да консумират по-малко енергия от традиционните хард дискове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар