Американски учени създадоха филтриращо устройство, което може да отстранява опасните протеини на лудата крава от кръвта, съобщи "Ню сайънтист". Според Робърт Роуър и колегите му от Медицинския център в Балтимор новият филтър P-Capt може да направи кръвта за преливане по-безопасна.
Изпитанията показват, че изобретението предотвратява заразата при хамстери и ефикасно отстранява от човешката кръв прионите, причиняващи варианта на болестта на Кройцфелд-Якоб.
Засега няма тест, който да проверява кръвта за прионите, причиняващи човешкия еквивалент на болестта луда крава. Най-голямата трудност за филтрирането на прионите от кръвта с новия уред е, че тяхната концентрация е много малка. За да го създадат, учените са експериментирали с почти 8 млн. съединения и така са открили едно, което се свързва най-лесно с прионите, характерни за хамстерите и хората.
Съединението, наречено L-13, се нанася като покритие на малки пластмасови топчета. Те се слагат в торбички, през които преминава кръвта. Филтърът отстранява както нормалните, така и патологично изменените приони.
Филтърът, създаден от американските учени, е първият в света, чиято ефикасност за отстраняване на приони е доказана при опити с животни. Устройството вече е одобрено за използване в Европейския съюз и е въведено в държави като Великобритания и Франция.
Няма коментари:
Публикуване на коментар